З постанови Президії ВАК України від 9 червня 2004 року: “Видати диплом кандидата технічних наук Порєву Г.В.”. Звичайне стандартне формулювання, щороку тільки в НТУУ “КПІ” захищається десятки кандидатських дисертацій. Незвичайним є вік кандидата – 23 роки.
Геннадій Порєв народився у 1981 р. З 1997-го року після закінчення вечірньої школи – студент приладобудівного факультету НТУУ “КПІ”, який і закінчив у 2003 році, захистивши з відзнакою магістерську роботу за спеціальністю “Наукові, аналітичні та екологічні прилади і системи”. У науковому доробку випускника на той час було 17 наукових праць, 2 патенти України. І це не дивно, бо Геннадій з 1995 року працює в НДІ прикладної електроніки НТУУ “КПІ” (штатним працівником, під час навчання – за сумісництвом, і знову штатним). Він брав участь у багатьох важливих роботах. Зокрема в розробці приладів для контролю бактеріальної забрудненості молока та оперативної перевірки м’ясопродуктів. Автоматизований прилад для оперативної перевірки м’ясопродуктів у 1997 році експонувався в НВЦ України. Від колективу авторів його представляв Г. Порєв як провідний фахівець лабораторії в галузі обробки телевізійних зображень і розробник програмного забезпечення приладу. Його студентські наукові роботи, представлені на конкурси, були відзначені дипломом Міністерства освіти і науки України, грамотою Президії НАН України та дипломом 1-го ступеню НТУУ “КПІ”. При цьому, як у всіх, – лекції, заліки, екзамени, хвилювання і традиційні студентські хитрощі. Так, кишенькові “допоміжні матеріали” до екзаменів із деяких особлива складних предметів, які Геннадій особисто розробив і досконало виготовив із застосуванням найсучасніших комп’ютерних технологій, в сесію користувалися великим успіхом.
У 1998 році лабораторію, в якій працює Геннадій, залучили до виконання наукових досліджень за проектом “Технологія”. Роботи спрямовані на розробку науково-технологічних основ отримання надчистих напівпровідникових матеріалів у космосі та створення спеціалізованої апаратури. Керує проектом академік Б.Є. Патон, натурні дослідження провадяться в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона, а в науково-технічному звіті ІЕЗ за 1998 рік інженер Порєв Г.В. в списку основних виконавців. Робота в стендовому залі ІЕЗ разом з відомими в усьому світі вченими, лабораторні дослідження, навчання у університеті, знову робота і самостійне навчання. У ході досліджень майбутніх кандидатом створено потужний програмний комплекс, за допомогою якого нагромаджено і проаналізовано величезний обсяг експериментального матеріалу – сотні тисяч цифрових зображень напівпровідникових кристалів на різних стадіях плавки. Обґрунтовано нові, досконаліші методи вимірювання параметрів плавки, впровадження яких, зокрема, дозволило покласти край тривалим дискусіям про розподіл температури на поверхні кристалу в процесі плавки.
З часом зростала кількість наукових публікацій, стали чіткими контури і кваліфікаційні ознаки майбутньої дисертації. Результати досліджень впроваджено в ІЕЗ ім. О.Є. Патона. І нарешті отримано висновок наукового керівника чл.-кор. НАН України Ю.І. Якименка, що дисертаційну роботу можна готувати до захисту! Підтримка окрилює і додає наснаги. Ще рік напруженої праці, прилюдний захист, хвилювання і одностайне рішення спеціалізованої вченої ради Д 20.052.03 про присудження наукового ступеня 23-річному випускнику НТУУ “КПІ”. Відтепер він – наймолодший кандидат технічних наук в Україні.
Науковий співробітник кафедри оптичного і оптико-електронного приладобудування Г.В. Порєв сьогодні гість редакції.
– Завдяки кому Ви досягли таких вагомих результатів?
– Перш за все, дякуючи моєму батькові, професору ПБФ В.А. Порєву. Комп’ютерною технікою цікавлюся з дитинства і це стало справою всього життя. А ще – завдяки науковому керівникові чл.-кор. НАН України Ю.І. Якименку. Його зацікавлену підтримку відчуваю постійно.
– Над чим працюєте нині?
– Справ багато. Продовжується робота в ІЕЗ, де використовується розроблена за моєю участю телевізійна інформаційна вимірювальна системи. На факультеті триває дослідження на замовлення КМДА щодо вимірювання температури в реакторі експериментального заводу, який перероблятиме тверді відходи в енергетичну сировину Івано-Франківський інститут нафти і газу працює над проблемою добування місцевої нафти, що ввібралася губчастою породою. Закачування в свердловину поверхнево-активної речовини збільшує її продуктивність. Там теж працюють наші інформаційно-вимірювальні системи.
– Що б Ви, успішний молодий науковець, побажали нашим студентам?
– Часто першокурсники помиляються, коли думають: спочатку мене навчать технічним та іншим премудростям, а вже потім – розвернусь і утну щось таке, до чого інші не додумалися. В університеті слід не тільки зубрити, а й шукати свій шлях, своє місце. Щоб реалізувати себе, перш за все має бути внутрішній стрижень.
– Якому відпочинку віддаєте перевагу?
– Маю ненормований робочий день, тож інший вид занять вкрай необхідний. Люблю велоспорт, зокрема тріал (подолання траси з перешкодами), для цього навіть вдосконалив конструкцію свого “залізного коня”. Таких же безшабашних екстремалів, як і я, можна зустріти на Майдані Незалежності чи біля арки Дружби народів. А з якими захопленням спостерігають за нами дівчата! Правда, спробувати разом не наважуються.
– У чому б Ви хотіли залишити свій слід?
– В ІТ-індустрії є імена, по-праву підняті на Олімп. Наскільки мені відомо, українських прізвищ там немає. Якщо моє, можливо, стане першим, що ж – роки напруженої праці витрачено не дарма.
Залишити відповідь