18 жовтня 2016 року відбулось засідання кафедри «Наукових аналітичних та екологічних приладів і систем» на якому звітував випускник аспірантури Корнієнко Д.Г. про хід виконання дисертаційної роботи. Тема роботи «Вдосконалення методів і засобів вимірювання концентрації твердих суспендованих частинок у викидах енергетичних підприємств»
Особливе місце серед проблем, пов’язаних з екологічним станом довкілля, займають проблеми контролю забруднення атмосфери, зокрема, викидами – енергетичних підприємств: теплові електростанції (ТЕС), теплоелектроцентралі (ТЕЦ), котельні, бойлерні, інсенераторні установки. Основним компонентом, як організованих так і неорганізованих джерел викидів димових труб у промисловості і енергетиці є тверді суспендовані частинки (ТСЧ) або пил.
Пил завдає значної шкоди навколишньому середовищу і є причиною багатьох легеневих і інших захворювань людини. ТСЧ – це полідисперсна система, що складається з дрібних твердих частинок, що знаходяться у газовому середовищі в підвішеному стані. Розміри частинок варіюються від 0,01 до 100 мкм, в інтервалі концентрацій від 10-8 до 105 мг/м3. Тому при спалюванні вугілля, що містить 30% золи, в повітря надходить близько 240 кг золи на кожну тонну палива. За результатами досліджень встановлено, що в великих містах з розвиненою промисловістю на кожен квадратний кілометр поверхні з повітря осідає пил, який вимірюється тисячами тонн в рік. Наприклад, в Дніпропетровську – близько 1200 кг/км2, в Запоріжжі – 1300 кг/км2. Кількість і концентрація ТСЧ жорстко нормується у розвинених країнах,стандарти яких зараз активно впроваджуються в Україні. По кожному виду ТСЧ свої нормативи викидів як безпосередньо у технологічному процесі, на робочому місці, на межі санітарно- захисної зони, у житловій забудові. Для контролю викидів пилу використовуються як стаціонарні автоматичні пиломіри так і переносні вимірювачі пилу. Від точності, чутливості, надійності вимірювачів пилу залежить робота енергетичних підприємств і охорона довкілля. На перший план виходять задачі вдосконалення методів і засобів вимірювань ТСЧ безпосередньо на енергетичних підприємтсвах та контролю забруднення атмосфери, підвищення надійності та точності вимірювань.
Основною метою роботи є вдосконалення технічних, метрологічних характеристик вимірювачів концентрації пилу у викидах енергетичних підприємств шляхом створення нових інваріантних схем побудови оптичних вимірювачів пилу з застосуванням опорного каналу, фізичних еквівалентів (міні-ваги, калібровані оптичні фільтри) вимірювальної величини: маси, оптичної щільності пилогазового потоку, вдосконаленої конструкції вимірювача концентрації пилу в схемі побудови яких об’єднується гравіметричний і оптичний спосіб вимірювання концентрації ТСЧ, автоматичної очистки пилових фільтрів.
За результатами роботи, яка була проведена аспірантом кафедри Корнієнко Д.Г опубліковано 30 наукових праць: 9 статей – з них 8 у фахових виданнях ВАК («Метрологія та прилади» , «Вісник приладобудування», «Технологічний аудит і резерви виробництва» інші спеціалізовані видання), міжнародних наукометричних базах даних, у спеціалізованих виданнях, 9 тез доповідей на конференціях. Департамент інтелектуальної власності НТУУ КПІ підготував пропозиції про продаж ліцензій на патенти:
- Патент на винахід України №110679, Автоматична система пилової очистки пробо підготовки газоаналізаторів . Бюл. винаходів. — 2016, № 2
- Патент на корисну модель Україна №98234, Спосіб вимірювання концентрації радіоактивного пилу у викидах котлоагрегатів. Бюл. винаходів. — 2015, № 8
- Патент на корисну модель України №104605, Гравіметричний спосіб вимірювання концентрації радіоактивного пилу у викидах стаціонарних джерел. Бюл. винаходів. — 2016, №
- Патент на корисну модель України №104604, Спосіб вимірювання концентрації радіоактивного пилу у викидах котлоагрегатів. Бюл. винаходів. — 2016, № 3
- Патент на корисну модель України № 109800, Спосіб вимірювання концентрації димових газів.
Винаходи були розроблені і отримані науковцями кафедри на чолі з зав кафедрою, проф. Порєвим В.А., аспірантом Корнієнко Д.Г. Винаходи є інтелектуальною власністю НТУУ КПІ і викликали зацікавленість енергетичних підприємств, фахівців з Чорнобильської зони: контроль викидів радіоактивного пилу при спалюванні радіоактивного Чорнобильського лісу в інсенераторній печі-утилізаторі, побудованій за проектом і на і кошти ЕС.
Представлена до захисту дисертаційна робота поєднує теоретичні розробки з практичним впровадженням, що підтверджено відповідними актами, захистом інтелектуальної власності розробок НТУУ КПІ.