Розробки та впровадження

Керовані електроклапани

Призначені для автоматизованого керування потоками рідини або газу для широкого використання як в індивідуальному чи муніципальному господарстві, так і для енергетичних установок, таких як парові котли, турбогенератори, дизельні теплоенергетичні установки і т. д, а також в харчовій промисловості, наприклад, при подачі харчових компонентів по трубопроводам, що дозволить автоматизувати процеси виготовлення продукції. Такими клапанами можна оснащувати всі трубопроводи, мережа яких значно перевищує обсяги, наприклад, електромереж.
Основні характеристики:
– Діаметри ……………………. 1/2″;3/4 “;1″; 1,5″; 2″; 3”
– час повного перекриття … порядку 1 с;
– точність регулювання ……1кут. хв.;
– енергоспооживання ………не більше 10 Вт ;
-напруга живлення ………….12 В.

Телевизионный пирометр

Предназначен для измерения температуры по множеству отдельных точек, расположенных на поверхности объекта сложной конфигурации в реальном масштабе времени с высоким пространственным разрешением.
Использованы новейшие достижения теории телевизионной пирометрии и информационных технологий.
Предусмотрена возможность адаптации к различным задачам на основе принципа модульности.
Область применения:
  • Контроль температурных макрополей (расплавы, горячий прокат, отжиг труб и деталей сложной конфигурации и т.д.).
  • Детальное исследование температурных микрополей (лазерная обработка поверхностей, электронно-лучевые технологии, производство проволоки, нитей накала эталонных ламп и т.д.).
  • Прибор можно использовать как самостоятельное средство контроля, так и в составе автоматизированных систем управления технологическими процессами.
Основные характеристики:
Диапазон температур …………….. 600…2000 C
Основной формат выборки………. 300 200
Период выборки …………………… .0.1 с
Пространственное разрешение….10 мкм
Возможно использование для качественного анализа макро- и микрополей, образованных несобственным излучением в спектральном диапазоне 0.4…1.1 мкм.
e-mail: prof@barvinok.net

Managed electronic heaters

Intended for automated control flow of liquid or gas to be used widely as an individual or municipal economy and for power plants such as boilers , turbine generators , diesel thermal power plant and so on , as well as in the food industry , such as food supply component on the pipeline that will automate the process of production. These valves can be equipped with all the piping network which far exceeds the volume , such as power grids.

Key Features:
– Diameters ……………………. 1/2 “and 3/4”, 1 “, 1.5”, 2 “, 3”
– A total floor … about 1 s;
– Control accuracy …… 1kut. minutes.;
– Enerhospoozhyvannya ……… not exceeding 10 W;
-voltage …………. 12 V.

Television pyrometer

For temperature set at individual points on the object surface a complex configuration in real time with high spatial resolution.
Uses the latest in theory Pyrometry television and information technology.

It is possible to adapt to different tasks based on the principle of modularity.
Application:

• Temperature control macrofields ( melts , hot rolling, annealing pipes and parts of complex configuration , etc.).
  • A detailed study of the temperature microscopic fields (laser surface treatment , electron -beam technologies , the production of wire filament standard lamps , etc.).
  • The device can be used as an independent means of control, and as a part of automated process control systems .

Key Features:
Temperature Range …………….. 600 … 2000 C
The basic format of the sample ………. 300 200
The sample period …………………… .0.1 with
The spatial resolution of 10 microns ….
Perhaps the use of qualitative analysis of macro-and microscopic fields formed by improper radiation in the spectral range of 0.4 … 1.1 mm.

e-mail: prof@barvinok.net

Читати далі“Development and application”